0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 21.02.24 v 13:20 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu

Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu

Rozhodli jste se, že už nenecháte přijít ani kapku dešťové vody nazmar? Tak to děláte dobře. Používání dešťové vody vám ušetří nejen peníze a energii, ale také pomůže životnímu prostředí. Máme pro vás několik tipů, jak vybrat nádrž na dešťovou vodu.

Dešťová voda nad zlato

Každý den spotřebujeme přibližně 140 litrů pitné vody na obyvatele a stejně tolik odpadní vody vyprodukujeme. Chcete-li ušetřit cenné zdroje a především peníze, můžete využít dešťovou vodu. Měkká dešťová voda je vhodná zejména pro pračku, toaletu, úklidové práce a zalévání zahrady. Pokud tedy používáte dešťovou vodu, nahradíte až 50 % cenné pitné vody. A to už je znát.

Tolik pitné vody ušetříte v průměru za den a osobu:

Jak vybrat podzemní nádrž

Je lepší sud na dešťovou vodu nebo nádrže na dešťovou vodu?

Postačí vám sud na dešťovou vodu, podzemní nádrž, nebo je pro zahradu nutno vybudovat kompletní systém k zadržování dešťové voddy? O velikosti systému rozhoduje velikost střešních ploch, ze kterých dešťová voda stéká do nádrže, počet osob v domácnosti a v neposlední řadě také rozsah využití dešťové vody.

Pokud chcete připojit pračku, splachovat toaletu a zalévat zahradu, budete potřebovat více vody. Ti, kteří zásobují dešťovou vodou pouze trávník a rostliny, potřebují obvykle menší objem nádrže na dešťovou vodu.

Ať už si vyberete jakoukoli nádrž, ujistěte se, že je světelně nepropustná, a že je umístěna na stinném místě. Bakterie a řasy nemají šanci pouze tehdy, pokud je voda skladována na chladném a tmavém místě. V tabulce se dozvíte, který typ systému je vhodný pro vaše využití dešťové vody:

Požadovaná oblast použití Co k tomu potřebujete
Pouze zavlažování zahrady
 • Sud(y) na déšť
 • Systém s nadzemní nebo podzemní nádrží
Pouze spotřebiče vody v domě (WC, pračka) Systém s podzemní nebo sklepní nádrží
Spotřebiče vody v domě a zavlažování zahrady Systém s podzemní nebo sklepní nádrží

Potřebuji stavební povolení?

Výstavba a provoz systému na zachytávání dešťové vody nejsou obecně zakázány, pokud systém a výstavba vyhovuje všem příslušným předpisům. Další informace získáte na místním stavebním úřadě.

Ponořte se do nabídky nádrží na dešťovou vodu

Kolik litrů by měla nádrž na dešťovou vodu pojmout? Jak hluboko by měla být instalována? K čemu by se měl používat? Při rozhodování je třeba zvážit mnoho faktorů.

Zahradní zavlažovací systémy

Se systémem na sběr dešťové vody můžete s dobrým pocitem zalévat zahradu a trávník. Když používáte dešťovou vodu, tak nejenže šetříte peníze, ale zároveň aktivně přispíváte k ochraně životního prostředí, protože na zahradě nepoužíváte drahou pitnou vodu.

Dešťová voda přirozeně neobsahuje vápník a chlór. Ušetříte tak sobě i přírodě starosti s používáním chemikálií.

Jaký systém pro zachytávání dešťové vody byste si však měli vybrat? Nemá smysl vybírat příliš velký systém na zachytávání dešťové vody, protože investice by se měla vrátit v co nejkratší době. Výpočet velikosti nádrže má proto určitý význam. Následující tabulka vám pomůže s hrubým plánováním zachycování dešťové vody.

Plocha střechy v m2 Velikost zahrady v m2 Objem nádrže v litrech
100 100-200 >300
<50 x 1000
50 x x 2400
75 x 3400
100 x x 4500
>130 x 6000

Velikost střechy

Skutečná užitná plocha střechy odpovídá podlahové ploše domu a přesahům střechy. V závislosti na střešní krytině je třeba při výpočtu zohlednit tzv. koeficienty. Patří mezi ně například odpařování dešťové vody předtím, než může natéct do nádrže. Hladké hliněné tašky mají lepší účinnost než například plochá střecha se štěrkovou výplní.

Jak fungují nádrže na dešťovou vodu

 • 
				Jak vybrat podzemn&#237; n&#225;drže

  Typ A

  Dešťová voda, filtrovaná přes okapové rošty, se shromažďuje v podzemní nádrži. Sací hadice s plovoucím sacím filtrem je zakončena vodovodní přípojkou. Tam lze připojit samonasávací čerpadlo.

 • 
				Jak vybrat podzemn&#237; n&#225;drže

  Typ B

  Dešťová voda, filtrovaná přes okapové mřížky, se shromažďuje v podzemní nádrži. Voda se odebírá pomocí připojovacího potrubí s tlakovou hadicí. Čerpadlo se automaticky spustí a automaticky vypne. Pokud je podzemní nádrž výjimečně prázdná, ochrana proti chodu nasucho zajistí, že se čerpadlo nespustí. V zimě musí být systém bez napětí a bez tlaku.

 • 
				Jak vybrat podzemn&#237; n&#225;drže

  Nevhodný do zimy

  Dešťová voda je filtrována přes okapovou mřížku a shromažďována a uchovávána v kvalitní plastové podzemní nádrži. Sací hadice s plovoucím sacím filtrem je vedena potrubím KG a končí ve skříňce pro připojení vody. V případě potřeby lze připojit samonasávací čerpadlo. V zimě musí být čerpadlo z důvodu ochrany před mrazem umístěno v suchu v bezmrazé místnosti.

 • 
				Jak vybrat podzemn&#237; n&#225;drže

  Zvládne přezimovat

  Dešťová voda je filtrována přes okapovou mřížku a shromažďována ve vysoce kvalitní plastové zemní nádrži. Například zavlažovač trávníku se připojí k přípojné skříňce, otevře se uzavírací kohout a automaticky se spustí tlakové čerpadlo v podzemní nádrži. Po uzavření zavlažovače nebo uzavíracího kohoutu se čerpadlo automaticky vypne. V zimě odpojte systém od napětí a otevřete kulový kohout ve vodovodní přípojce.

 • 
				Jak vybrat podzemn&#237; n&#225;drže

  Jednoduchost

  Jedná se o jednu z nejjednodušších zahradních instalací. Mřížka žlabu přebírá funkci filtru. Jinak řečeno: Otevřete kohoutek, čerpadlo se spustí a voda poteče. Zavřete vodovodní kohoutek, čerpadlo se vypne. V nádrži není dešťová voda, čerpadlo se vypne. Vše je automatické. V zimě je nutné systém odpojit od napětí a otevřít vodovodní kohoutek.

 • 
				Jak vybrat podzemn&#237; n&#225;drže

  Typ Pro

  Způsob fungování je totožný s předchozím systémem. Místo zahradního kohoutku je však vybaven přípojnou skříňkou na vodu.

Je používání dešťové vody zdraví škodlivé?

Ne, používá se pouze k neškodným účelům (praní, toaleta). Přestože déšť vnímáme jako přírodu a někdy se z něj těšíme, když na nás spadne, neměli byste nasbíranou dešťovou vodu používat k pití nebo mytí nádobí - i když je filtrovaná dešťová voda čistší než ta, která padá z nebe, a nezávislé instituty prokazují hygienickou nezávadnost vody z dešťových systémů.

Velikost nádrží na dešťovou vodu

Pokud využíváte dešťovou vodu s domácí vodárnou, je váš potenciál úspor největší. Vaše zahrada bude zavlažována kvalitní dešťovou vodou zdarma. A také ušetříte spoustu pitné vody ve vaší domácnosti. Velké spotřebiče vody, např. splachování WC a pračky, již spotřebují značné množství pitné vody denně, které lze nahradit zachytáváním dešťové vody.

Celkem můžete dešťovou vodou pokrýt až 50 % své denní potřeby pitné vody.

Při výběru systému na odvod dešťové vody pro další spotřebu v domě je také třeba vzít v úvahu některé faktory. Následující tabulka vám pomůže rozhodnout, jaká velikost nádrže je dostatečná pro vaše potřeby v oblasti sběru dešťové vody.

Velikost domácnosti Připojení spotřebitelé Velikost nádrže v litrech
Osoby Plocha střechy v m2 WC Pračka Plocha zahrady v m2
1-2 50 x x 50 3400
2-3 80 x x 100 4500
3-4 100 x x 200 6000
4-6 120 x x 400 9000
6-8 >160 x x 800 12000

Typy domácích vodáren

 • 
				Jak vybrat podzemn&#237; n&#225;drže

  Systém Standard

  Pokud je zapotřebí dešťová voda, např. na splachování toalety, automatický spínač zapne ponorné čerpadlo v podzemní nádrži a po dokončení splachování jej opět vypne. Při nedostatku dešťové vody se automaticky otevře elektromagnetický ventil přívodu pitné vody pomocí plovákového spínače.

  Pitná voda se do podzemní nádrže přivádí "volným výtokem" (podle DIN 1988), dokud se opět nenaplní dostatečným množstvím vody a plovákový spínač automaticky opět neuzavře elektromagnetický ventil. Funkce systému je tak zaručena i během delších období sucha.

 • 
				Jak vybrat podzemn&#237; n&#225;drže

  Systém Manuperfekt

  Pokud je potřeba dešťová voda, např. na splachování toalety, automatický spínač zapne a po ukončení splachování opět vypne domácí vodárnu. Pokud se v podzemní nádrži během delšího období sucha nenachází žádná dešťová voda, automatický spínač chrání čerpadlo před chodem na sucho.

  Třícestný ventil pro doplňování pitné vody se ručně nastaví na režim pitné vody, takže čerpadlo je zásobováno pitnou vodou přímo (bez odboček přes nádrž). Po opětovném naplnění nádrže se trojcestný ventil opět ručně nastaví na provoz s dešťovou vodou.

 • 
				Jak vybrat podzemn&#237; n&#225;drže

  Systém Autoperfect

  Pokud je potřeba dešťová voda, např. na splachování toalety, automatický spínač zapne domovní vodárnu a po dokončení splachování ji opět vypne. Pokud se v podzemní nádrži během delšího období sucha nenachází žádná dešťová voda, plovákový spínač v cisterně automaticky zapne trojcestný ventil doplňování pitné vody a zajistí tak zásobování čerpadla pitnou vodou bez odklonu přes podzemní nádrž.

  Pokud se podzemní nádrž opět naplní, plovákový spínač automaticky uzavře trojcestný ventil a zásobování dešťovou vodou je opět zajištěno.

Jak se voda dostává do nádrže a zase ven?

 Hornbach
Zobrazit produkty +
1234

Může se nádrž znečistit sazemi, pylem, prachem a dalšími látkami?

Ne. Dešťová voda se přivádí ze střechy přes filtr do nádrže na vodu. Samočisticí filtry zadržují nečistoty, pyl, listí a ptačí trus, takže do nádrže proudí přibližně 90 % čisté vody. Nádrž byste však měli čistit každých 5-10 let.

Přeměna dešťové vody na pitnou

Všude tam, kde není možné získat pitnou vodu od regionálních dodavatelů vody, např. na lesních nebo horských chatách, je možné zajistit si vlastní zásobování dešťovou vodou. Potřebujete pouze samospádový systém, který zpracovává předem filtrovanou dešťovou vodu.

Dešťová voda neobsahuje fosfáty a vápník, což vede k mimořádně dobré kvalitě vody po filtračním systému.

Nicméně v zájmu vlastní bezpečnosti by měly být ve vhodných intervalech odebírány vzorky kvality filtrované vody, případně mohou být vyžadovány v závislosti na příslušnosti obce.

Takto funguje malý systém pro vlastní zásobování pitnou vodou:

 Hornbach
Zobrazit produkty +
12345

Používat lze také šedou vodu

Využívání šedé vody také výrazně pomáhá snižovat neustále rostoucí náklady na vodné a stočné. Ta se shromažďuje pomocí samostatné potrubní sítě a případně se znovu rozvádí spolu s vyčištěnou dešťovou vodou k opětovnému použití jako užitková voda.

Úpravou v zařízení na využití šedé vody se získá vysoce kvalitní, hygienicky nezávadná voda, která je vhodná zejména pro splachování toalety, úklid, praní a zavlažování.

Co je to šedá voda?

Šedá voda je odpadní voda z osobní hygieny z umyvadel, van a sprch, a je tedy téměř nevyčerpatelným zdrojem. Je mírně znečištěná, bez fekálií, tuků a pevných látek a jen mírně znečištěná bakteriemi.

Průsaková voda je užitečná

 Hornbach
Zobrazit produkty +
123

Výhody modulu na využití průsakové vody jsou dvě. Na jedné straně přispíváte velkou měrou k ochraně životního prostředí, protože dešťovou vodu přivádíte přímo do podzemních vod. Na druhou stranu můžete ušetřit spoustu peněz. V každém případě byste se měli před zahájením stavby obrátit na příslušný stavební úřad pro více informací.

Před instalací průsakové nádrže byste měli provést zkoušku průsaku. Pokud totiž do půdy neproniká voda, nemá to cenu.

 • 
				Jak vybrat podzemn&#237; n&#225;drže

  Vsakování povrchové vody

  Získejte dešťovou vodu, která dopadá na uzavřené povrchy, jako jsou asfaltové, betonové nebo dlážděné dvory, cesty, parkoviště, příjezdové cesty, terasy a podobně.

 • 
				Jak vybrat podzemn&#237; n&#225;drže

  Vsakování ze střešních ploch

  Využívejte dešťovou vodu ze střešních ploch obytných budov, přístřešků pro auta, garáží a větších skleníků.

 • 
				Jak vybrat podzemn&#237; n&#225;drže

  Vsakování čisté vody

  Dešťová voda je odváděna do systému sběru dešťové vody a následně využívána pro zásobování domácnosti a zavlažování zahrady.

 • 
				Jak vybrat podzemn&#237; n&#225;drže

  Šachtová infiltrace

  Šachtová infiltrace je speciální forma infiltrace, která je vhodná zejména v případech, kdy nelze použít průsakové nádrže.

Vsakovací (ekologická) dlažba je skvělým řešením

Zámková a skladebná vsakovací dlažba jsou určeny pro plochy s požadavkem propustnosti srážkových vod do podkladních vrstev. Vodupropustnosti je dosaženo mezerovitou strukturou prvků při standardní (tj. minimální) velikosti spár.

VSK dlažby jsou určeny pro plochy s požadavkem na vysokou propustnost srážkových vod do podkladních vrstev. Jemnozrnná struktura VSK dlažeb zaručuje výborné vsakovací parametry při zachování standardní velikosti spár. Vsakování vody je značnou měrou ovlivněno skladbou podlkadních vrstev. Všechny VSK dlažby jsou mrazuvzdorné.

 • reguluje přívalové deště
 • snižuje riziko záplav a erozí
 • odlehčuje kanalizaci a čističkám odpadních vod
 • vodozádržné řešení napomáhá k zásobování podzemních vod
 • dlážděné plochy s min. spárou
 • zlepšení klimatických podmínek v urbanizovaných lokalitách

Ekologická dlažba

HOLLAND III VSK PRESBETON

Předpokladem správné funkčnosti transportu srážkových vod jsou rovnež dostatečně vodopropustné podkladní vrstvy.

 • Možná zatížitelnost: při odpovídající skladbě podkladních vrstev vozidly s celkovou hmotností až 8 tun (do formátu 200x200 mm, při tloušťce 80 mm)
 • Propustnost dlažebních prvků pro vodu: min. rychlost vsakování vody 0,048 l/(m2.s). Odvozeno z neredukované intezity patnáctiminutového deště o velikosti 300 l/(s.ha) podle z ČSN 75 6101. –
 • Šířka spár: standardní 3-5 mm
 • Protiskluzná charakteristika: kyvadlová hodnota USRV cca 60

Podpora systémů pro sběr dešťové vody

Kvůli silnému záboru půdy budovami, silnicemi a parkovišti nemůže příroda doplnit dostatek podzemní vody, aby zajistila zásobování vodou. Používání systémů na zachytávání dešťové vody je proto opatřením na aktivní ochranu podzemních vod.

Sledujte dotační programy a požádejte si o financování.

Podívejte se na programy Nová zelená úsporám, zeptejte se na místním úřadě nebo městském úřadě, zda jsou k dispozici nějaké dotace. Pokud si chcete pořídit systém na zachytávání dešťové vody, využijte dotace a financování.

Nová zelená úsporám

Otázky a odpovědi

Jak dlouho trvá, než se nákup systému vyplatí?

To závisí na několika faktorech: Jak vysoké jsou ceny vody a poplatky za odpadní vody? Jsou k dispozici nějaké dotace? Mohli byste využít státní dotace? Jaké jsou vaše životní návyky? Používáte hodně nebo méně vody? Používá se zachycená dešťová voda pouze k zalévání zahrady, nebo i v domácnosti (toaleta, pračka atd.)? Podle toho, jak se jednotlivé faktory vzájemně ovlivňují, se vám systém vrátí již po 5 letech nebo až po 30 letech.

Je třeba dodržovat úřední předpisy?

Pro vypouštění srážkových vod do půdy může být vyžadováno povolení podle zákona. To platí pro podzemní způsoby vsakování, například havarijní přepady z cisteren do potrubí (podzemní dešťové potrubí). Systémy, které se používají i pro zásobování domácností, musí být registrovány v souladu s vyhláškou o pitné vodě. Povinnost platit za odvod srážkových vod se vztahuje na vodu, která je odvedena do kanalizace. Některé povrchy mají z této povinnosti výjimku.

Poplatky za odvádění srážkových vod se v obcích a městech vypočítávají různě. Některé obce vyžadují samostatné vodoměry, aby bylo možné samostatně evidovat spotřebovanou dešťovou vodu. Je důležité systém správně nainstalovat, aby bylo trvale a spolehlivě zaručeno absolutní oddělení dešťové vody od pitné. Za čistotu pitné vody nese výhradní odpovědnost provozovatel dešťové kanalizace. Potrubí na dešťovou vodu musí být označeno nápisem "Bez pitné vody". Kohoutky musí být zajištěny nebo zablokovány proti neoprávněnému odběru (např. dětmi).

Je třeba instalaci pravidelně kontrolovat?

Každoročně by se měly kontrolovat následující položky:

 • Stav, připojení a sklon žlabů a svodů.
 • Vzhled a zápach dešťové vody v zásobníkuTěsnost, spoje a kryt zásobní nádrže
 • Posilovací systém a elektrická instalace
 • Rozvody dešťové vody a odběrná místa
 • Nádrž na vodu by se měla čistit každých 5-10 let.
 • V závislosti na pokynech výrobce je třeba zkontrolovat a případně vyčistit i filtr.

nahoru