0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
1. 5. 2024 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 19.04.24 v 22:12 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak ušetřit za vodu? Vyměňte staré za nové

Jak ušetřit za vodu? Vyměňte staré za nové

Účet za vodné a stočné je pravidelným výdajem každé domácnosti. Se spotřebou vody je docela jednoduché něco udělat, počínaje kontrolovaným splachováním toalety nebo výměnou vodovodních baterií. Máme pro vás pár tipů, jak se dá za vodu ušetřit.

Jak a čím můžete snížit spotřebu vody?

Platby za vodné a stočné patří k pravidelným výdajům každé domácnosti. Spotřebu vody ovlivňuje například to, jak dlouho se sprchujete nebo jestli si napouštíte celou vanu, zda máte venkovní bazén nebo jak moderní jsou vaše vodovodní baterie a toalety.

Jak šetřit vodou

Sanitární keramika

Nejvíce vody můžete ušetřit při splachování toalety. Staré typy WC mají často obrovské nádržky, které spotřebují více než 9 litrů vody na jedno spláchnutí. Pokud do splachovací nádržky, respektive do přepadové trubice, zavěsíte spořič vody, množství spotřebované vody se výrazně sníží. Spořič vody zajistí, že voda teče pouze po dobu, kdy je splachovací tlačítko stisknuté. Což dává smysl, protože například při splachování moči jsou potřeba pouze 3 litry.
U novějších WC systémů je často součástí jak technologie splachování šetřící vodu, tak i ruční tlačítko pro zastavení přívodu vody.

O kolik vody přijdete, když vám protéká záchod?

Protékající záchod je dobré opravit pokud možno co nejdříve. V opačném případě dochází k výrazným finančním ztrátám, v důsledku toho, že voda bez využití zbytečně odchází. Ze zkušeností vyplývá, že slabě protékající WC může znamenat ztrátu až 1000 litrů vody denně. U silnějšího proudu se pak tato hodnota může zdvojnásobit.

Podomítkové instalace - úspora prostoru a nejvyšší komfort

Podomítkové instalace jdou ruku v ruce se suchou výstavbou a jednotlivé typy jsou přímo uzpůsobeny k montáži do SDK konstrukcí.
Velkou řadu výhod má již zmiňované podomítkově instalované WC – uvítáte u něj hlavně jednodušší údržbu oproti standardnímu kombi WC, s níž jde ruku v ruce hygiena na vysoké úrovni. Můžete si zvolit různou stavební výšku, která bude jiná v rodině hráčů basketbalu než u sportovních gymnastů.

Designová ovládací tlačítka umístěná v čele, nebo z vrchu, oddálené pneumatické tlačítko (pro invalidy), LED osvětlení, integrované odsávaní pachů, vkládání hygienických tablet přímo pod tlačítko – nic z toho není pro bezomítkovou instalaci problém.

Jak vyměnit splachovací WC nádrž

Splachovací nádržko, vyměň se! V našem videonávodu z projektové dílny HORNBACH vám ukážeme, jak snadno demontovat splachovací nádržku a namontovat novou. K tomu dále patří samozřejmě návod, jak nainstalovat vedení, aby s ...více

Sprchové hlavice a sprchové systémy

Při sprchování se často ztrácí velké množství vody. Výměnou sprchové hlavice za úspornou sprchu lze ušetřit až 50 % vody, což představuje přibližně 2 000 až 6 000 litrů na osobu a rok. Kromě výměny starého vybavení za nové lze instalovat sprchový uzávěr, kterým při mydlení přerušíte proud vody, ale nastavená teplota vody se při opětovném spuštění nezmění.

Umyvadlové baterie

Výrazné úspory vody lze dosáhnout pomocí jednopákových vodovodních baterií. S jednopákovou baterií, která kombinuje zapínání a vypínání teplé a studené vody v jednom kohoutku, dosáhnete požadované teploty rychleji. Proto jsou jednopákové umyvadlové baterie mnohem úspornější než baterie se dvěma kohoutky, u nichž je nutné správně nastavit teplou a studenou vodu zvlášť.

Termostatické baterie

Díky zabudovanému termostatu si sami přednastavíte teplotu vytékající vody - doporučuje se 39 °C. Teplota vody je neměnná i v případě kolísání tlaku či teploty vody. Což oceníte např. v panelových domech, kde klesá teploty vody, jakmile si ji pustí více domácností. Pokud máte termostatickou baterii, je teploty vody stále stejná.

Její vlastnosti ocení také rodiny s dětmi - přednastavená teplota a pojistka, kterou je potřeba pro zvýšení teploty vody zamáčknout, snižují riziko opaření na minimum. Nevýhodou je nevhodnost použití s průtokovým ohřívačem. V takovém případě hrozí riziko, že bude teplota vody nadměrně kolísat, zvlášť pokud pustíte vodu na více místech zároveň.
Díky úspoře vody i energie až 50 % se investice do termostatické baterie vyplatí po 1-2 letech užívání.

Jak šetřit vodou

Energeticky úsporné domácí spotřebiče

Energeticky úsporné domácí spotřebiče jsou skvělým způsobem, jak ušetřit elektrickou energii. Pokud tedy plánujete koupi nové chladničky, sušičky nebo pračky, hledejte štítek energetické účinnosti. Ta byla revidována EU a nyní je rozdělena do tříd A-G. Na štítcích najdete také mnoho hodnocení energetické účinnosti a hlavně dostatek informací o spotřebě vody a elektřiny.

Nejoblíbenější produkt
Pračka se sušičkou Candy CSWS485TWMCE/1-S
Pračka se sušičkou Candy CSWS485TWMCE/1-S
14990,00 CZK* / ks

Bojlery a ohřívače vody

Bojler je ideálním řešením pro uživatele, kteří potřebují mít stálý dostatek teplé vody. Nejmenší 5 l vodu zahřeje na 60 °C za cca 9-15 minut. Nejoblíbenější 125 l – vodu zahřeje na 60 °C za 200 minut. Při výběru bojleru se dívejte také na spotřebu energie. Čím více produktů má speciální vychytávky. Je to například funkce ECOtronic: Inteligentní systém, který se učí z vašich návyků a dokáže automaticky nastavovat požadovanou teplotu a provádět ohřevy vody. Což znamená komfort a energetickou úsporu.

Další tipy, jak ušetřit za energii

  • Nejlépe se voda vaří v rychlovarné konvici. Ohřívejte jen tolik vody, kolik skutečně potřebujete, abyste zbytečně nespotřebovávali energii.
  • Před praním zkontrolujte štítky na oblečení. Hodně oděvů nepotřebuje vysoké teploty. Ve většině případů stačí 30 stupňů.
  • Čím šetrněji budete prát, tím déle vám oblečení vydrží a zároveň spotřebujete méně vody a elektřiny.
  • Myčku nádobí zapínejte pouze tehdy, když je opravdu plná.
  • Ledničku pravidelně odmrazujte a otevírejte ji jen na krátkou dobu, když něco potřebujete.
  • Pokud chcete šetřit energii udržitelným způsobem, přejděte na ekologickou elektřinu.

Dešťová voda nad zlato

S nádrží na dešťovou vodu a domácí vodárnou můžete nejen zalévat zahradu, ale také splachovat toaletu nebo prát prádlo. Dešťovou vodou můžete pokrýt až 50 % své spotřeby.
Pro tyto účely je vhodnější podzemní nádrž, která je připojena na samostatný rozvod vody v domě. Instalace podzemních nádrží ovšem vyžaduje náročnější stavební úpravy na pozemku i v samotném domě. Tyto nádrže pak mohou být napojeny i na systémy automatického zavlažování. Pro zalévání zahrady vám postačí nadzemní nádrž na dešťovou vodu.

Jak šetřit vodou

Sudy na vodu

Nadzemní nádrže se nejčastěji vyrábí z tvrzeného plastu (polypropylenu nebo polyethylenu). Sudy na vodu seženete v různých objemech od 50 do 500 litrů, s výpustným kohoutem nebo bez kohoutu.

Většinou jsou opatřeny víkem. Zakrytý sud na dešťovou vodu je vhodnější, jelikož odpadá nutnost instalace roštu pro zachytávání spadaného listí a dalších hrubých nečistot. V zakrytém barelu také nehrozí rozmnožení komárů. Nadzemní nádrže ale nejsou určené pro celoroční provoz, na zimu je raději vylijte.

Podzemní nádrže

Dešťovou vodu lze využívat nejen k zavlažování zahrady, ale například i na splachování nebo praní prádla. Pro tyto účely je vhodnější podzemní nádrž, která je připojena na samostatný rozvod vody v domě. Instalace podzemních nádrží ovšem vyžaduje náročnější stavební úpravy na pozemku i v samotném domě. Tyto nádrže pak mohou být napojeny i na systémy automatického zavlažování.

Domácí vodárny a čerpadla vám ušetří spoustu času

Domácí vodárny potřebujete všude tam, kde není k dispozici vodovod. Nebo tam, kde vám naopak voda přebývá a vy ji potřebujete chytře rozvádět a využívat – třeba ze studny nebo nádrže s dešťovou vodou. Při výběru vodárny je nejdůležitější si rozmyslet, k čemu budete vodu z vodárny využívat. Na zalévání zahrady je ideální čerpadlo s hydrokontrolou. V domě pak lépe a efektivněji využijete vodárnu s expanzní nádobou.

Čerpadla na vodu se používají na zalévání, zavlažování, na odčerpávání sklepů nebo na zásobování domácnosti vodou. Ponorné netlakové čerpadlo postačí na zalévání malé plochy nebo skleníku. Ponorné tlakové čerpadlo nebo zahradní povrchové tlakové čerpadlo je vhodné pro zavlažování či postřik. Čerpadlo do vrtu přečerpává vodu i z hluboké vrtané studny a je možné napojit ho i na zavlažovací systémy zapuštěné v zemi.

Automatické zavlažování

Výhody automatizovaného zavlažovacího systému se odvíjí v závislosti na velikosti a bujnosti vaší zahrady. Na čase, dni ani době trvání zavlažování přitom nezáleží – zavlažovací počítač za vás v tomto ohledu převezme příslušnou práci a ušetří vám tak čas i nervy. Díky automatickému zavlažování budete mít až o 70 % nižší spotřebu vody.

Automatické řízení zavlažování lze připojit na jeden rozvod, kdy zavlažovací počítač ovládá přímo připojené zavlažovací vedení. Pokud potřebujete ovládat několik rozvodů, tak to také není problém. Přes automatický rozvaděč vody lze připojit až šest zavlažovacích rozvodů.

Jak položit zavlažovací systém

Pro všechny oblasti mimo trávník je k dispozici pro automatické zavlažování postřikovací a kapková metoda, která zavlažuje cíleně v blízkosti kořenů a tím také šetří vodu. Začátek systému tvoří základní přístroj, který snižuje tlak a zároveň filtruje vodu.
Další část systému tvoří položená trubka či rozvodná trubka, která dopravuje vodu do požadovaných míst. Tento systém lze využívat univerzálně, např. pro balkonové truhlíky, terasové rostliny, živé ploty a keře nebo pro květinové a zeleninové záhony, jakož i pro skleníky.

Zejména pro živé ploty či zavlažování v blízkosti kořenů v rostlinných záhonech se hodí odkapávací trubky, ve kterých jsou jednotlivé odkapávače pevně zabudované v rozestupu 30 cm. Ty lze zabudovat jak pod zem tak nad zem.
Flexibilní alternativu pro květinové záhony nabízí odkapávací trubka s průměrem pouhých 4,6 mm, kterou lze mimořádně snadno položit, a tím zavlažuje optimálně také menší rostliny.

Nedílnou součástí systému automatického zavlažování je kvalitní zahradní hadice. Hadice by měla být ohebná a stabilní. Neměla by se lámat ani trhat, měla by vydržet teplo i chlad a nebýt přitom příliš drahá.

Dobrá zahradní hadice má tyto kvalitativní vlastnosti:

  • Pohyblivost: Nejdůležitější vrstvou hadice pro pohyblivost a tvárnost je tkané armování. To zajišťuje, že hadice je tvárná, odolná vůči tlaku a tvarově stabilní, nepřetáčí se ani se neláme.
  • Stabilita a odolnost proti namáhání, např. při silném přetlaku: To, jak stabilní hadice je, závisí především na kvalitě materiálu a také jeho kombinaci.
  • Odolnost proti povětrnostním vlivům: Hadice, které jsou celý rok venku, musí odolat silným výkyvům počasí. A pokud to nedokáží, rychle se na nich vytvoří trhliny či póry.
  • Ekologický materiál

nahoru