0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 01.12.23 v 4:02 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak zařídit malou kuchyň

Jak zařídit malou kuchyň

Malá, ale přesto prostorná. Ukážeme vám, jak se dá i z malé kuchyně udělat praktická a plně vybavená svatyně.

Využijte každý centimetr

Zejména v malých kuchyních je třeba využít a promyslet každý centimetr. Než se odvážíte pustit do kulinářských výzev, je na prvním místě plánování kuchyně. Zde není místo pro standardní nápady, ale pro ty neobvyklé.

Dvakrát měřte a pro jistotu ještě jednou

Měli byste si poznamenat každý milimetr, protože nakonec záleží právě na rozměrech. Poznamenejte si také, kde jsou přípojky plynu a vody, kde jsou dveře, okna, parapety a lišty a kde máte v kuchyni zásuvky. Pro správné dispoziční řešení kuchyně se zamyslete nad tím, co je pro vás v kuchyni důležité. Hodně úložného prostoru, velká pracovní deska, jídelní kout, velká lednice nebo sklad vína?

Pak se zamyslete nad vybavením malé kuchyně z té druhé strany. Co všechno budete potřebovat? Kam to uložíte? Co s nádobím a pomocníky, které využíváte jen zřídka? Stanovte si možnosti co nejdříve.

Kuchyňské linky pro malé kuchyně začínají na šířce 220 cm a můžete si je pořídit s elektrickými spotřebiči nebo bez nich. Získáte tak základ, který můžete přizpůsobit a rozšířit podle svých individuálních podmínek. Pokračovat můžete kuchyněmi od šířky 280 cm, ve kterých je obvykle vestavná chladnička, pokud se tedy rozhodnete pro kuchyňskou linku s elektrickými spotřebiči.

Rohová kuchyň

S rohovou kuchyní ve tvaru písmene L můžete maximálně využít dostupný prostor. Rohové kuchyně jsou k dispozici ve velikosti 280 x 170 cm. Součástí kuchyňského řešení jsou všechny potřebné elektrické spotřebiče včetně chladničky. Tvar L umožňuje optimální využití rohu a poskytuje další pracovní plochu nebo nabízí možnost uložení kávovaru či rychlovarné konvice. Nástěnné skříňky vám poskytnou dostatek úložného prostoru.

Minikuchyně a spižírny

Malé kuchyně se na trhu často objevují pod názvy mini kuchyně nebo kuchyňský kout. V obou případech se jedná o vestavěné kuchyně, které jsou tak akorát velké, aby se v nich dalo uvařit jídlo. Skládají se z kuchyňské linky s varnou deskou, dřezem a malou lednicí. Můžete si také vybrat, zda chcete přidat troubu nebo mikrovlnnou troubu. Jednotlivé kuchyně mohou být o něco větší.

Jak zařídit malou kuchyň

Nestandardní dispozice

Sestavte si malou kuchyň tak, jak potřebujete. Vše pro malou kuchyňskou linku je k dispozici i jednotlivě: spodní kuchyňské skříňky, rohové skříňky, korpusy k horním skříňkám, závěsné kuchyňské skříňky, kryty na vestavné spotřebiče, potravinové skříňky a doplňky.
To vám dává možnost sestavit si individuální kuchyň a využít každý kout. K tomu se hodí zejména jednotlivé rohové nástěnné skříňky nebo rohové spodní skříňky.

Pracovní plocha v malé kuchyni

  • Naplánujte si alespoň 60 cm pracovní plochy. Pracovní plochu můžete rozšířit tak, že ke kuchyňskému dřezu připevníte desku a použijete ji jako další plochu.
  • Kuchyňský ostrůvek můžete také namontovat jako poloostrov na kuchyňskou linku a pak ho zároveň používat jako pult.
  • Mezi kuchyňskou linkou a kuchyňským ostrůvkem ponechte alespoň 120 cm, aby bylo možné otevírat zásuvky z obou stran. To platí i pro protilehlé kuchyňské linky.
  • Využijte výšku místnosti v malé kuchyni s nástěnnými skříňkami až ke stropu. Nástěnné skříňky byste měli montovat pouze na jednu stěnu, jinak bude místnost vypadat menší.
  • Pokud máte v malé kuchyni šikmou střechu, využijte výšku kolen pro police, servírovací vozíky nebo, pokud máte vysokou výšku kolen, pro stůl a židle.
  • Pokud je vaše kuchyň úzká, jsou vhodné zejména otevřené police, které vytvářejí vzdušný efekt, nebo nástěnné skříňky se sklem.
  • Do malé kuchyně používejte menší elektrické spotřebiče; k dispozici jsou i myčky nádobí o šířce 45 cm.

Nejoblíbenější produkt
Vestavná myčka nádobí Concept MNV4745
Vestavná myčka nádobí Concept MNV4745
13999,00 CZK* / ks

Jak vytvořit úložný prostor v malých kuchyních

Kreativní řešení úložného prostoru a milimetrová přesnost jsou v malé kuchyni potřeba.

V malé kuchyni má každý kout a zákoutí, ať už je jakkoli malé, svůj význam. Stále je tu totiž místo pro úložný prostor. Rohové kuchyňské spodní skříňky se stanou ještě praktičtějšími, pokud obsahují kolotoč. Ušetříte tak místo, ale vždy snadno dosáhnete na to, co potřebujete. Potravinové vysoké skříňky se skvěle hodí do výklenků, zabírají málo místa, ale poskytují dostatek úložného prostoru.

Další možností, jak vyplnit rohy nebo výklenky, jsou otevřené police v malé kuchyni. Můžete do nich uložit spoustu věcí. Pokud jsou však přeplněné nebo chaotické, bude vaše kuchyně rychle vypadat neuspořádaně a nepřehledně.

Chcete-li plně využít prostor v kuchyni, jsou dobrým nápadem otevřené nástěnné police. Umožňují maximálně využít stěny, ale také boční stěny mezi pracovní deskou a nástěnnou skříňkou nebo zadní stěnu kuchyňské desky. Pokud tam budete ukládat věci, které potřebujete každý den, nebudete je muset hledat ve skříňkách. Pokud je police opatřena háčky, najdou zde místo i utěrky nebo vařečky.

Jak si vyrobit polici do kuchyně

Jednu nebo více nástěnných polic si můžete snadno postavit sami. Nepotřebujete o mnoho víc než vhodnou desku a držáky na police. Tímto způsobem si můžete vytvořit tolik úložného prostoru, kolik ve své malé kuchyni potřebujete, a to přesně ve správné velikosti. Můžete zde například skladovat suché přísady, jako je mouka, cukr, rýže nebo vaše müsli, připravené k použití v úložných nádobách. Nezaplňujte otevřené police ve své malé kuchyni příliš, jinak bude vypadat nepřehledně.

Jak zařídit malou kuchyň

Jak zvětšit malou kuchyň

Pokud chcete místnost rozjasnit, vždy platí pravidlo: použijte světlé barvy. To platí i pro kuchyň. Nemusí to však být vždy jen bílá, řešením v malých kuchyních je také světle šedá, pastelové barvy nebo přírodní tóny.

Stejnou barvu byste měli zvolit i pro horní a dolní skříňky, aby vaše malá kuchyňka působila celkově jednotně.
Volte lesklá čela, odrážejí světlo, takže vaše kuchyně bude vypadat větší a světlejší.
K tomu přispívá i vaše obložená zadní stěna za kuchyňskou deskou. Pokud máte na stěně tmavé obklady, natřete je světlou barvou. Případně na ně můžete položit nové dlaždice. K tomu se hodí mozaikové obklady, které můžete zvolit tón v tónu, ale vzor udělá vaši malou kuchyň zajímavější.

Zvolte si pro kuchyňský nábytek bezúchytková čela. Uzavřené skříňky navíc vytvářejí klid a pořádek a opticky zvětšují prostor. Na otevřených policích není nic špatného. Měli byste však dbát na to, aby nebyly příliš plné a aby byl jejich obsah uspořádaný.

Jak zařídit malou kuchyň
Pokud chcete malou kuchyni opticky zvětšit, hraje pracovní deska důležitou roli.
I zde je vhodná světlá pracovní deska v bílé nebo světle šedé barvě. Útulně bude působit, pokud nainstalujete pracovní desku ze dřeva. Vyberte si tvrdé dřevo, jako je dub nebo buk, které jsou robustnější. Dřevěné pracovní desky se dobře hodí k bílým čelům. Můžete také zkombinovat kuchyňské náčiní z odpovídajícího dřeva, aby vaše malá kuchyňka působila jednotně a vše dobře zapadlo do místnosti.

Dobré osvětlení malé kuchyně je základ úspěchu

Je důležité kuchyň řádně osvětlit a nainstalovat dostatek svítidel. V malé kuchyni mají smysl také posuvné skleněné dveře. Získáte tak prostor, o který byste s normálními dveřmi přišli, a skleněná přední část navíc malou kuchyň prosvětlí.

Jídelní prostor v malých kuchyních

Stojíte před výzvou, jak začlenit jídelní kout do malé kuchyně? Pak máte několik možností. Pokud se vám do kuchyně vejde malý stůl, platí následující:

Do čtvercové kuchyně se hodí kulatý stůl. Pokud je vaše kuchyně obdélníková, vyplatí se obdélníkový stůl. Je to nejlepší způsob využití prostoru. Zvažte také, zda se lavice vejde ke stěně nebo za roh, abyste ušetřili místo.
Nemáte místo na stůl? Nezoufejte.
Pokud máte kuchyňský ostrůvek, využijte jednu stranu jako pult. I když máte pracovní plochu, můžete ji pomocí barových stoliček přeměnit na jídelní kout. Případně, pokud je ve vaší malé kuchyni okenní parapet, můžete jej rozšířit a sedět na něm se stoličkami nebo barovými židlemi.
Jak zařídit malou kuchyň

Máte ještě volný výklenek? Pak si postavte vlastní jídelní kout. Další možností je skládací stůl do malé kuchyně. Nástěnné skládací stoly jsou obzvláště praktické, protože je můžete po skončení práce jednoduše složit. Jsou vhodné nejen k jídlu, ale také jako další pracovní plocha. Princip je vlastně stále stejný. Deska stolu je připevněna ke stěně dřevěnými lamelami a drží ji jedna nebo více podpěr.

Nástěnné skládací stoly jsou k dispozici v mnoha provedeních. Nejjednodušší způsob, jak si takový stůl postavit, je pomocí skládacích policových držáků a stolové desky. Pokud chcete něco luxusnějšího a s dalším úložným prostorem, postavte si v malé kuchyni nástěnný bar.

Jak namontovat kuchyňský dřez

Starý dřez dosloužil? Přivezli jste si do kuchyně nový? Tak to pro vás máme skvělý video návod z projektové dílny HORNBACH, ve kterém vám ukážeme, jak kuchyňský dřez namontovat.

nahoru