0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 98 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
7. 4. 2023 8:00 - 21:00 hod.
9. 4. 2023 zavřeno
10. 4. 2023 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 28.03.23 v 11:27 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak stavět a renovovat ekologicky

Doba čtení: 12 min.
Jak stavět a renovovat ekologicky

Udržitelná nebo ekologická výstavba je v módě. Co to ale znamená? Znamená to, že se na stavbu používají pouze ekologické stavební materiály, nebo jde ještě o něco víc?

Co znamená ekologická stavba?

Co se rozumí ekologickou výstavbou? Čím se ekologické stavění liší od běžného?

To znamená, že budova je začleněna do přírodního cyklu počínaje výrobou stavebních materiálů, přes provoz šetřící zdroje až po likvidaci stavebních materiálů, když už budova není potřeba.

Svou roli v tom hraje vývoj a architektura:

 • Uumístění budovy (včetně infrastruktury, dopravního spojení a ochrany krajiny).
 • Pouze malý uzavřený prostor.
 • Vnější plocha budovy je v poměru k obsahu budovy malá.
 • K osvětlení budovy se v co největší míře využívá denní světlo (v případě potřeby se instalují systémy pro vedení světla nebo světelné kopule).
 • Ozelenění budovy, např. ozelenění střechy.

Stavební materiály

Používejte stavební materiály, které lze vyrobit a zlikvidovat způsobem šetrným k životnímu prostředí, ideálně biologicky odbouratelnými a pokud možno bez velkých výdajů na energii a dopravu (upřednostňujte regionální stavební materiály). Vyhněte se látkám, které jsou toxické nebo pochybné z hlediska stavební biologie.

 • Hlína, cihly, přírodní kameny (z okolí), dřevo, balíky slámy.
 • Izolační materiály z obnovitelných surovin (dřevovláknité izolační desky, lněné vlákno, konopné vlákno, ovčí vlna, sláma) nebo z recyklovaných materiálů (např. celulóza z odpadového papíru).
 • Okna s vícenásobnou izolací z místního dřeva namísto plastu.
 • Přírodní podlahové krytiny (např. korkové podlahy, masivní dřevěná prkna a dřevěné parkety z regionálně pěstovaného dřeva, linoleum).
 • Přírodní barvy, lepidla a laky na rostlinné bázi, bez rozpouštědel a s nízkým obsahem těkavých organických látek (FOC).

Ekologické stavění a renovace

Technologie a vybavení budovy

Nízké spotřeby energie při provozu budovy lze také docílit:

 • využitím solární energie pomocí solárních nebo fotovoltaických systémů.
 • účinnou tepelnou izolací
 • prostřednictvím efektivního systémového inženýrství
 • pokrytím zbytkové potřeby energie pomocí obnovitelných zdrojů, jako je solární tepelná energie, fotovoltaika a udržitelná paliva (např. geotermální energie, vytápění peletami).
 • udržitelnou technologií odvodnění, případně oddělením pitné a užitkové vody používané k mytí nebo zalévání květin.

Využívejte odpadní vodu z vany, sprchy a pračky (šedou vodu) ke splachování toalety a dešťovou vodu po hrubé filtraci k praní prádla (dvoukomorový systém: šedá a dešťová voda se sbírají odděleně).

Pokud na to máte podmínky, tak vybudujte mokřad, používejte získanou biomasu jako hnojivo na vlastní zahradě; alternativou je vybudování (malé) čistírny odpadních vod s několika sousedy.

V domech s více byty je dobré mít možnosti třídění odpadu nebo zastřešená parkovací místa pro kola.
A konečně, v ekologické výstavbě musí být každý výrobek a každý kus zařízení testován na své ekologické vlastnosti.

Nechte si poradit od profesionálů

Nemáte čas nebo volný čas na to, abyste si vše vyhledali sami? V takovém případě vyhledejte pomoc architekta nebo inženýra, který se tím zabývá denně.

Proč stavět ekologicky?

Výhody ekologické výstavby jsou zřejmé:

 • Je obecně udržitelná nebo šetří zdroje,
 • vyžaduje méně energie na výrobu, provoz a recyklaci nebo likvidaci,
 • je zdravotně nezávadná, protože neobsahuje toxické látky,
 • a přispívá tak ke kvalitě života a zdravému životnímu stylu.
 • Mnohé ekologické stavební materiály nejsou dražší než běžné stavební materiály, ale často jsou cenově srovnatelné. Z hlediska kvality bydlení, údržby a péče i konečné recyklace je ekologická stavba dokonce levnější.


Svým ekologickým domem svět nezachráníte, ale můžete k jeho záchraně přispět.

Nezřídka mají přírodní materiály i další vlastnosti, které mají na stavbu pozitivní vliv. Například ekologické omítky jsou otevřené difúzi a přirozeně tak snižují vlhkost vzduchu v interiéru. Některé stavební materiály výborně izolují, a tím zároveň pomáhají šetřit energii.

Ekologické stavění a renovace

Ekologické materiály ve stavebnictví mají také vizuální dopad. Pokud máte rádi poutavé barvy fasády, pokud se vám líbí přírodní fasády ze dřeva, pokud chcete podtrhnout design svého domu udržitelnými stavebními materiály, můžete svůj dům ozvláštnit ekologickou stavbou nebo renovací. Zelená střecha nebo akcenty zelených rostlin na balkoně či terase to dokážou.

Podpora a financování ekologických staveb a rekonstrukcí

Ekologickou výstavbu a renovaci podporují různé subjekty. Existují dotační programy, na které se vztahují kritéria, která se při stavbě a rekonstrukci musí dodržet. Dotace se mohou týkat výměny oken, zateplení, výměny starého kotle na tuhá paliva nebo na instalaci solárních panelů. A to je jen zlomek toho, na co se můžete příslušných úřadů zeptat. Protože pokud si nejste jisti nebo pokud vyhledávání na internetu není vaším koníčkem, nechte si poradit. V opačném případě rozdáváte spoustu peněz.

Nejdříve se ptejte, pak zadejte zakázku

V každém případě se informujte, než něco koupíte nebo objednáte. Zpravidla musíte všechny žádosti předložit předem a nechat si je schválit. Nezapomeňte také na požadavky, které musíte splnit, abyste se mohli ucházet o financování programů.

Jaké ekologické stavební materiály jsou v nabídce?

Stavění z ekologických materiálů je nejstarší stavební metodou ze všech. Na mysli máme omítky z vápna nebo hlíny, přírodní barvy, slámu na izolaci a fasády ze dřeva. Jaké jsou ale ekologické stavební materiály? V jakých oblastech lze tyto stavební materiály použít při ekologické výstavbě nebo renovaci?

Přírodní omítky

Mezi ekologickými omítkami jsou nejlepší hliněné omítky. Neobsahují rozpouštědla, jsou bez konzervačních látek a plastů, jsou šetrné k pokožce, prodyšné a vhodné i pro alergiky. Hliněné omítky v interiéru vážou vlhkost, a tím zlepšují vnitřní klima. Jsou k dispozici v různých zrnitostech a dokonce i v barvě podle vašeho výběru.

Přírodní barvy

Existují také ekologické barvy na stěny s jílem nebo vápnem a další ekologické varianty bez konzervačních látek - pro interiér i exteriér. Některé z nich jsou dokonce k dispozici v barvě podle vašeho výběru.

Suchá výstavba a sádrokartonové desky

Na suchou výstavbu a dokončování interiérů sádrokartonovými deskami existují se používají sádrovláknité a sádrokartonové desky. Pro dekorativní účely a zlepšení akustiky v místnosti jsou k dispozici také desky z přírodních materiálů, jako je ovčí vlna. Kromě toho existují interiérové povrchové desky, které přirozeným procesem trvale chemicky vážou škodliviny, dokonce je rozkládají a zabraňují tak jejich ústupu.

Dřevovláknité desky s vápenným nátěrem

Dalším úspěchem v oblasti ekologických výrobků jsou dřevovláknité desky s vápennou omítkou na porvrchu, které jsou vhodné i pro zdravou suchou výstavbu. Mají regulační účinek vlhkosti, čímž zlepšují vnitřní klima a kumulují teplo. Další výhodou je, že jsou vhodné pro velmi rozdílné finální nátěry - pro hladké povrchy, plstěné konstrukce s vápennými produkty, strukturově silné dekorativní omítky nebo barevné nátěry.

Přírodní podlahové krytiny

Výběr ekologických podlahových krytin je obrovský. V nabídce jsou korkové podlahy, parkety, ekologické vinylové podlahy nebo koberce z recyklovaných materiálů. Je tedy velká šance, že najdete podlahovou krytinu přesně podle vašich představ a myšlenky projektu. Po práci si pak můžete odpočinout třeba na koberci z přírodních vláken. Takže je na co se těšit.

Jak položit korkovou podlahu

Korek je skutečně všestranným materiálem. Korková podlaha je přirozená, elastická a příjemná při chůzi. V našem videonávodu z projektové dílny HORNBACH se dozvíte, jak položit korkovou podlahu a na co byste si měli dát p ...více

Zvolte ekologické lepidlo

Koupili jste si ekologickou podlahovou krytinu? Skvělé, to byl první krok. Pokud musíte nebo chcete lepit, pečlivě vybírejte lepidlo a vyhněte se složkám škodlivým pro životní prostředí.

Zelené střechy

Zelené střechy jsou nejen atrakcí pro oči, ale mají i ekologický smysl. Například výrazně ovlivňují teplotu plochých střech, v létě je ochlazují a v zimě izolují. Rostliny produkují kyslík, vážou oxid uhličitý a jemný prach, a mají tak pozitivní vliv na městské klima. Kromě toho izolují zvuk a podporují biologickou rozmanitost. Zelené střechy zpravidla také zvyšují hodnotu budov.

Vybavení a technologie pro větší udržitelnost

Jak a čím můžete budovu, dům nebo byt vybavit, aby byly během provozu co nejekologičtější a co nejvíce udržitelné? Jaké technologie a prostředky lze použít k úspoře energie a dalších zdrojů? Co všechno můžete udělat pro udržitelný život?

Izolace obvodového pláště budovy

Je samozřejmé, aby moderní dům propouštěl co nejméně energie ven, ať už fasádou, sklepem nebo střechou. První prioritou je tedy dobře udělaná izolace fasády.

Energeticky úsporná okna

K energeticky úspornému domu patří moderní okna, která propouštějí co nejméně tepla ven. Z ekologického hlediska jsou energeticky úsporná dřevěná okna vhodnější než plastová.

Vchodové dveře

Pokud nejsou vchodové dveře tepelně izolované, uniká cenná energie ven, a tím dochází k finančním ztrátám. Vyberte si takové vchodové dveře, které nejen izolují teplo a zvuk, ale také dobře chrání před vloupáním.

Větrací systémy

Fasáda a opláštění budovy je nyní téměř vzduchotěsné. Co je však téměř vzduchotěsné, musí být kontrolovaně větráno. K tomu slouží moderní větrací systémy, které využívají rekuperaci a teplo odváděného vzduchu k přenosu energie do přiváděného vzduchu.

Energeticky úsporné elektrické spotřebiče

Chladnička, sporák, trouba, pračka, myčka a další spotřebiče jsou v provozu trvale nebo několikrát týdně. To představuje velké množství elektřiny a vody. Moderní spotřebiče jsou účinnější a mají nižší spotřebu, takže se jejich nákup vrátí během několika let. Stačí se podívat na údaje o vašich elektrických spotřebičích a zjistit, kde se vyplatí pořídit nové.

Staré funkční spotřebiče nevyhazujte

Kupujete novou pračku, přestoře ta stará ještě stále bezvadně funguje? To sice udržitelné moc není, ale stává se to. Starý spotřebič nabídněte k prodeji, darujte ho za odvoz, swapněte ho nebo ho věnujte charitě.

Využívání zelené elektřiny

Používáte ekologickou elektřinu? Skvělé, pokud ano. Pokud ne, proč nepřejít na zelenou elektřinu? Najít nejlevnějšího dodavatele zelené elektřiny pro vaši spotřebu a snadno ho změnit je dnes díky mnoha srovnávacím portálům hračka. Stačí jen několik kliknutí online. A zelená elektřina není dražší, jak si mnozí lidé často myslí.

Ekologické topné systémy

Energie z obnovitelných paliv je z ekologického hlediska vhodnější. Patří mezi ně solární energie, větrná energie, vodní energie, geotermální energie, biomasa a bioplyn. Pokud si tedy k výrobě tepla nainstalujete systém vytápění peletami nebo kamna na dřevo, jednáte udržitelnějším způsobem. S kamny, které mají výměník, můžete také snížit zatížení ústředního topení tím, že krb napojíte na přívod vody do topného systému.

Solární a fotovoltaické systémy

Přemýšleli jste někdy o využití energie ze slunečních paprsků? Díky solárním/fotovoltaickým systémům můžete vyrábět vlastní elektřinu a dodávat ji do sítě nebo si nechat sluneční energií ohřívat vodu. Ušetříte tak náklady na energii a budete o něco nezávislejší na neustále rostoucích cenách energií.

Použití technologie LED

Používáte moderní LED žárovky? I zde existuje velký potenciál úspor. Ve srovnání s jinými světelnými zdroji jsou LED diody udržitelné a šetří zdroje.

Nejoblíbenější produkt

LED žárovka Flair ViYu E27 9,5W/60W 806lm 1800-6500K kompatibilní se SMART HOME by hornbach
LED žárovka Flair ViYu E27 9,5W/60W 806lm 1800-6500K kompatibilní se SMART HOME by hornbach
(1)
399,00 CZK / ks
A+

Jak využít dešťovou a šedou vodu

Je velká škoda, když do kanálu odtéká nevyužitá dešťová voda. Je vhodná k zalévání zahrady, ale také ke splachování. V závislosti na tom, k čemu ji chcete používat a jak velká je vaše domácnost, existují různé velikosti sudů nebo nádrží a systémů na sběr dešťové vody.

Víte, co je šedá voda? Co takhle pořídit si systém využití šedé vody?
Díky tomu můžete nadále používat vodu, která byla už jednou použita k mytí rukou, sprchování nebo koupání a je jen mírně znečištěná. Lze ji snadno použít ke splachování toalet, praní prádla nebo zalévání zahrady. Výhodou je, že spotřeba vody se vám výrazně sníží, a to bez omezení pohodlí a hygieny.

Pěstujte ovoce a zeleninu a buďte soběstační

Chcete přesně vědět, odkud pochází zelenina a ovoce na vašem talíři a čím byla nebo nebyla ošetřena? Není nic jednodušího, než si zeleninu, bylinky a ovoce vypěstovat. Když si navíc pořídíte skleník a pařeniště, můžete výrazně prodloužit sezónu a sklízet čerstvou zeleninu a ovoce několik měsíců v roce.

Jak správně větrat

Smart Home a inteligentní domácnost

Díky chytré domácnosti můžete inteligentně ovládat domácí spotřebiče a systémy prostřednictvím chytrého telefonu nebo jiných zařízení s připojením k internetu. Chytrá domácnost vám také pomůže šetřit energii. Zde je několik faktů:

Automatizace domácnosti

Jak můžete chytře ušetřit elektřinu? Například můžete nastavit teplotu a topení tak, aby běželo pouze tehdy, když jste doma. Když doma nebudete, můžete topení nastavit na nižší teplotu. Stejně tak lze ovládat spotřebiče a světla, která se automaticky vypnout po vašem odchodu.

Tipy, jak vybrat správné osvětlení do místnosti
Jak správně větrat

Garáže pro jízdní kola

Co takhle jezdit častěji do práce na kole nebo jezdit na kole vyřizovat drobné záležitosti? Zejména krátké cesty se dají snadno absolvovat na kole a navíc si udržíte kondici. Pořiďte si garáž pro kola. Pak už se nelze vymlouvat.

nahoru