0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
1. 5. 2024 8:00 - 21:00 hod.
8. 5. 2024 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 26.04.24 v 1:47 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak ochránit dům proti vloupání

Jak ochránit dům proti vloupání

Ztížit život lupičům můžete hned několika způsoby. Ukážeme vám, co vše můžete udělat pro to, abyste chytře ochránili dům proti vloupání a jaká smart řešení na to existují.

Ochrana proti vloupání

Lupiči si do vaší domácnosti zpravidla vybírají snadný a rychlý přístup. Pokud nemají po několika minutách úspěch, pokud jsou např. zabezpečená okna a dveře nebo se rozezní vaše poplašné zařízení, většinou dalších pokusů zanechají.

Před lupiči vás mohou ochránit dva faktory:

  • správné jednání,
  • vhodná zabezpečovací technika.

Existuje několik jednoduchých tipů, jak si můžete svoji domácnost zabezpečit:

  • Vstupní dveře při odchodu nejen zavřete, ale také zamkněte.
  • Vždy před odchodem zavřete okna a balkonové dveře. Vyklopená okna jsou pro lupiče hotovou pozvánkou.
  • Máte venkovní rolety? Na noc je stahujte.
  • Předstírejte svoji přítomnost. Ideálně rozsvěcováním svítidel buď pomocí spínacích hodin nebo chytře pomocí aplikace.
  • Požádejte souseda, aby vám vybíral poštu, zatímco budete na dovolené.

haussicherheit stimmungsbild

Zabezpečovací technika

Můžete vsadit na mechanickou a elektronickou ochranu proti vloupání nebo v ideálním případě na kombinaci obojího.

Jako mechanickou ochranu proti vloupání můžete využít např. okenní a dveřní pojistky. Můžete si koupit okna přímo se zabudovanou ochranou nebo si tuto ochranu zabudovat do svých stávajících oken.

Srdcem elektronické ochrany proti vloupání je zpravidla poplašné zařízení. Poplašná zařízení jsou dobrým doplňkem pro mechanické zabezpečení. V případě vloupání snímače registrují, že se někdo chce dostat dovnitř, a spustí se poplach buď jako hlasitý zvukový signál nebo jako hovor na připojený pult centrální ochrany (PCO).

Opatřením proti vloupání jsou také monitorovací kamery. Na jednu stranu odstraší potenciální pachatele, na druhou stranu pomocí nich lze lépe objasnit vloupání a potenciálně identifikovat pachatele.

V současnosti jsou k dispozici chytré monitorovací kamery např. Yale, ke kterým máte non-stop přístup prostřednictvím živého přenosu. Díky oznámení o pohybu pomocí aplikace na váš chytrý telefon budete přesně vědět, kdy se u vás doma něco děje.
A pokud byste chtěli zajít ještě o krok dál, tak k dispozici jsou také monitorovací kamery Yale s integrovaným osvětlením a sirénou.

Dveřní a okenní pojistka

K velkému množství vloupání dochází přes okna a dveře. Pokud dveře nebo okna dostatečně rychle nepovolí, lupič svoje úsilí zpravidla vzdá a vyhlédne si něco jiného. Přitom nemusejí být všechna okna nebo dveře vybavena nejvyšším stupněm zabezpečení. Zkontrolujte slabiny svého bytu a nainstalujte příslušná bezpečnostní opatření.

Okenní pojistka

K oknům, sklepním oknům a balkonovým dveřím je zpravidla velmi dobrý přístup, a proto je to pro lupiče také první místo. Okenní pojistky, pojistky závěsů, uzamykatelné okenní kliky a okenní mříže jsou další bezpečnostní opatření, která mohou s minimálními náklady výrazně zvýšit účinnost ochrany proti vloupání. Nainstalované okenní a dveřní alarmy spustí v případě vloupání poplach a dokáží pachatele také zahnat.

Dveřní pojistka

Vaše vchodové dveře do bytu si můžete zabezpečit závorovým zámkem nebo přídavným dveřním zámkem.

Závorové zámky dodatečně zajistí vchodové dveře, zatímco přídavné dveřní zámky s petlicí zajišťují, aby se vchodové dveře otevřely pouze na úzkou mezeru. Takto můžete mluvit u dveří s cizími lidmi, aniž byste museli vchodové dveře zcela otevřít.

Chcete vědět, kdo stojí před vchodovými dveřmi, ještě než je otevřete? S pomocí dveřních komunikačních systémů nebo video interkomů můžete komunikovat s lidmi, kteří stojí před vašimi vchodovými dveřmi nebo u vstupu na pozemek, i při zavřených dveřích.
Jednodušší bude, pokud nainstalujete digitální komunikační systémy již během výstavby. Tyto systémy lze ale zabudovat také dodatečně přes stávající kabely od zvonku.

S pomocí dveřních kukátek – buď ve standardním, digitálním nebo elektronickém provedení, s nebo bez video funkce – si můžete kromě toho udělat jasný obrázek o tom, kdo čeká před vašimi vchodovými dveřmi.

TIP: Jak na okna a dveře namontovat uzamykatelnou kliku

Stačí vám šroubovák, asi tak 2 minuty času a podle videonávodu z projektové dílny HORNBACH si svépomocí namontujete uzamykatelnou kliku ke dveřím na terasu.

Hlásič pohybu

Chcete detektorem pohybu snímat pouze vchod do domu, fasádu, jednotlivé místnosti nebo stěny? Podle vybraného úseku je vyžadován větší úhel.

Detektory pohybu s ochranou proti podlezení zajišťují monitorování, a tím také vyšší stupeň zabezpečení. Tyto detektory pohybu pokrývají také prostor pod vaším bydlištěm. S tímto nastavením detektor zareaguje také v případě, pokud se vetřelec snaží proplazit pod detektorem pohybu.

  • 
				bewegungsmelder grosse hausfronten einfahrten

    Detektory pohybu pro velké domovní fasády a vjezdy

    Pokud máte velkou čelní fasádu nebo vjezd a chcete pokrýt detektorem pohybu celou tuto plochu, měli byste se rozhodnout pro detektory pohybu s úhlem snímání přibližně 240°. Při montáži detektoru na vnější roh lze pokrýt dokonce dvě venkovní stěny. Tím si ušetříte investici do druhého detektoru.

    Pokud si pořídíte detektor pohybu s velkým snímaným úsekem a pak zjistíte, že ho potřebujete pouze pro vchod do domu, můžete pomocí krytů zaclonit příslušná místa. To dává smysl, pokud máte blízko sousedy. Dosah snímání lze regulovat naklápěním nebo dalším nastavením citlivosti.

  • 
				bewegungsmelder gezielte erfassung

    Detektory pohybu pro cílené snímání

    Chcete spínat pouze osvětlení u vchodových dveří? Pak by měl být snímaný úsek co nejmenší a měl by postačovat detektor pohybu s úhlem snímání 90°.

    Detektory pohybu s úhlem snímání o 180° lze pokrýt jednotlivé stěny nebo rozsvěcet světlo v místnostech, jako například v předsíni a ve sklepě.

    Chcete snímání zacílit ještě na menší místa? Žádný problém. Jednoduše zužte zorný úhel detektorů pohybu pomocí vhodných krytek na požadovanou hodnotu.

  • 
				bewegungsmelder decke

    Montáž na strop

    Detektory pohybu pro strop jsou vhodné zpravidla pro velké plochy. Ty zaručují spojité snímání plochy v úhlu 360°. Při montáži stropních detektorů musíte bezpodmínečně dbát na potřebnou výšku místnosti. Umístění v příliš velké výšce snižuje úroveň citlivosti. Ideální je, pokud snímaný úsek co možná nejvíc odpovídá půdorysu místnosti. Tímto způsobem se lze vyhnout nesnímaným oblastem.

  • 
				bewegungsmelder wand

    Montáž na stěnu

    Detektory pohybu na stěnu zpravidla pokrývají vždy pouze jeden určitý snímaný úsek – podle toho, pro jaký detektor pohybu se rozhodnete. Proto jsou nástěnné detektory mimořádně vhodné na domovní fasády, vchody, uličky a předsíně.

    Detektor neorientujte čelně, ale bočně. Pak se bude křížit několik snímaných sektorů, aby detektor mohl reagovat co nejdříve a spolehlivě.

Pozor na třídu ochrany

Detektory pohybu jsou k dispozici pro interiér i exteriér. Při montáži venku dávejte pozor na to, aby vámi vybraný detektor pohybu měl požadovanou třídu ochrany IP a také byl odolný vůči nepřízním počasí.

Infračervené detektory pohybu, bezdrátové detektory pohybu nebo ovladače osvětlení?

Při výběru detektorů pohybu se můžete rozhodnout buď pro rádiový nebo infračervený model. Nebo sáhnout po soumrakovém spínači.

Infračervený detektor pohybu

U infračervených detektorů pohybu reagují vysoce citlivé snímače na pohyby a změnu světelných podmínek. Jakmile detektor zareaguje, osvětlení nebo jiný přístroj, který je připojen k detektoru pohybu, se automaticky zapne a po přednastavené době opět vypne.

Nejnovější generace infračervených detektorů pohybu je vybavena pyrosenzory. Tyto senzory reagují na tělesné teplo lidí, které je vydáváno v podobě infračerveného záření.

Pyrosenzory proměňují každý pohyb ve vašem snímaném úseku nebo změnu infračerveného tepelného záření na elektronický impulz, čímž dochází k aktivování signálu k zapnutí či vypnutí.

Bezdrátová pohybová čidla

Bezdrátové detektory pohybu pracují zpravidla také s infračervenými senzory. Senzory detektoru přitom reagují na změny tepelného záření, které na ně působí. Může se jednat o tělesné teplo lidí nebo zvířat, ale také o pohyblivé teplé předměty, jako např. osobní automobily. V úseku snímaném infračerveným zářením jsou identifikovány dokonce i ty nejdrobnější pohyby, které jsou poté odesílány bezdrátově libovolnému bezdrátovému přijímači. K vypnutí dojde automaticky po uplynutí přednastavené doby.

Bezdrátové detektory pohybu mají bateriový pohon, díky čemuž je lze zcela snadno použít kdekoliv.

Stejně jako infračervené detektory pohybu umožňují i bezdrátové modely kromě spínání svítidel také ovládání dalších zařízení.

Ovladač osvětlení

Soumrakové spínače měří pomocí fotosenzorů jas v okolí. Při stmívání rozsvítí integrovaný světelný senzor automaticky připojené svítidlo. Při rozednívání se poté svítidlo opět automaticky zhasne. Mezní hodnotu jasu, při které má senzor zareagovat, si můžete stanovit sami.

Díky tomu jsou ovladače osvětlení ideálním řešením pro veškeré typy osvětlovacích zařízení, která mají zajišťovat přes noc potřebné světlo a orientaci. Pomocí ovladačů osvětlení lze v noci náležitě osvětlovat také zahrady nebo zahradní dekorace. Nebo pomocí nich můžete ovládat komerční osvětlení nebo osvětlení výkladních skříní.

smart home eingliederung abstand v1 oben

Chytrá ochrana proti vloupání

Jste pryč déle, než jste plánovali. A pomalu se stmívá. Vytáhnete z kapsy svůj chytrý telefon a několika kliknutími si doma rozsvítíte několik světel, abyste předstírali svoji přítomnost. Že to zní až nemožně? Opravdu to není problém, pokud vsadíte na chytrou ochranu proti vloupání.

Díky systému Smart Home můžete ovládat svoje osvětlení, i když jste na cestách. Váš chytrý telefon vám připomene pomocí chytrých dveřních a okenních kontaktů, že je ještě některé z oken otevřeno. Detektor kouře nejen spustí poplach, ale také vám ještě navíc zašle zprávu, pokud nejste doma. Oznámení dostanete dokonce i tehdy, když bude téct pračka.

Jeden systém, mnoho možností:

Jak ochránit dům proti vloupání

Výhody poplašného systému Smart Home

  • neustálé propojení s vaší domácností
  • možnost okamžité reakce v nouzovém případě a navázání nouzového hovoru
  • včasné varování před požárem a vytopením
  • nejmodernější dveřní zámky a ovládání garážových vrat – bezpečné a chytré zároveň
  • kamery s funkcí rozpoznávání obličeje, které vás budou informovat, pokud k Vám bude někdo přicházet a odcházet
  • kamery umožňují spojení s rodinou doma, bez ohledu na to, zda jste v kanceláři nebo na dovolené
  • flexibilní ovládání pomocí aplikace, bez ohledu na místo a čas
  • snadná a rychlá instalace
  • bezpečnostní systémy lze v rámci použití produktů od jednoho výrobce snadno navzájem kombinovat a rozšiřovat

Chytrý dveřní zámek

Že jste ztratili tu a tam ten či onen klíč od vchodových dveří? Taková situace vždy představuje bezpečnostní riziko. A co kdyby jste do budoucna již nepotřebovali na otevření vašich vchodových dveří ani jeden jediný klíč? Zařídit by to mohl chytrý dveřní zámek.

Chytrý dveřní zámek umí:

  • otevírat dveře pomocí chytrého telefonu nebo chytrých hodinek.
  • Dveřní zámek vám zašle oznámení, až např. domů přijdou děti.
  • Například můžete poskytnout časově omezený přístup do vašeho bytu kamarádům nebo řemeslníkům.
  • Můžete nastavit dobu automatického uzamknutí.

Chytrý dveřní zámek můžete použít také v nájemním bytě. Protože pro jeho instalaci není vyžadováno vrtání, tak můžete dveřní zámek namontovat rychle sami.

smart home eingliederung abstand v1 unten

Bezdrátové ovládání

Bez ohledu na to, zda se jedná o zásuvky, žaluzie, garážová vrata nebo skříně – s bezdrátovou technikou pro dům a zahradu je zapínač a vypínač elektrických zařízení vždy po ruce, resp. připraven k použití. S pomocí bezdrátové technologie můžete v domácnosti dokonce ušetřit elektřinu.

Pro bezdrátovou technologii potřebujete alespoň jeden vysílač a jeden přijímač. Vysílač předává pokyn přijímači. Přijímač se používá v elektrickém vedení ke spotřebiči (např. svítidlo, motor, čerpadlo, žaluzie, otevírač dveří) a zapíná nebo vypíná elektrický okruh. Vzdálenost mezi vysílačem a přijímačem by měla činit max. 30 m, aby vše dokonale fungovalo. Případně můžete dosah prodloužit pomocí prodlužovače bezdrátového signálu.

Zaučitelné bezdrátové přijímače mají až 6 paměťových míst pro různé kódy a spolupracují se všemi vysílači. Jednou naprogramované kódy zůstanou uložené i po výpadku proudu nebo odpojení od elektrické sítě. Kódovací přijímače naproti tomu nelze zaučit. Ty fungují jen s vysílači, které můžete naprogramovat pomocí kódovacího kolečka.

  • 
				handsender

    Ruční ovladač

    Ruční ovladače jsou malé, přenosné dálkové ovladače, kterou jsou používány pro otevírání a zavírání vrat od pozemků a garážových vrat.

  • 
				wandsender

    Nástěnný vysílač

    Nástěnný vysílač se upevňuje na místo, kde je vyžadován. Funguje jako normální vypínač světla a je vhodný také pro stmívání osvětlení nebo pro ovládání rolet.

  • 
				funk bewegungsmelder

    Bezdrátová pohybová čidla

    Bezdrátové detektory pohybu zapínají na základě zaznamenaných pohybů připojené svítidlo nebo další přístroje. Nemusejí se do stěny vyvrtávat žádné otvory.

  • 
				funk daemmerungsschalter

    Bezdrátový ovladač osvětlení

    Bezdrátové ovladače osvětlení registrují proměnlivý jas a samostatně zapínají všechny připojené přijímače, jakmile nastane soumrak.

  • 
				magnetschalter

    Magnetický vypínač

    Na rozsvěcování a zhasínání osvětlení při otevření a zavření dveří jakéhokoliv druhu se hodí magnetický vypínač. Tento vypínač je často integrován do nábytku, aby se rozsvěcovalo a zhasínalo při otevření nebo zavření šatních skříní vitrínové osvětlení.

Nezávadné záření

Záření z bezdrátových spínačů je zdravotně nezávadné. Bezdrátový signál vychází pouze z vysílače a je vydáván pouze po dobu stisknutí tlačítka. Naproti tomu například mobilní telefon vydává záření, které je až 400krát silnější.

Rušivé faktory pro bezdrátový přenos

Pokud by vaše bezdrátové vysílače nebo bezdrátové přijímače nefungovaly bezchybně, mohou být na vině následující příčiny:

  • bezdrátová zařízení běžící na stejné frekvenci se mohou vzájemně rušit působením „trvalého signálu“. To může ovlivňovat bezdrátové meteorologické stanice, sluchátka a reproduktory.
  • Kovové rámy nebo kovové obklady mohou způsobit stínění přijímače nebo vysílače, a rušit tak či oslabit příjem.
  • Pokud by váš bezdrátový spínač fungoval jen omezeně, měli byste přístroj dát na jiné místo nebo ho vyzkoušet na kratší vzdálenost.
  • Zapínání funguje občas lépe než vypínání? Příčinou může být spotřebič, který je připojen k přijímači. Ten možná ruší bezdrátový signál. Proto zajistěte dostatečně velkou vzdálenost mezi bezdrátovým přijímačem a spotřebičem.
  • Pokud chcete nainstalovat několik přijímačů u sebe, musíte zohlednit, že bezdrátové přijímače mohou vydávat nepatrné záření a tím se vzájemně ovlivňovat. Pro bezproblémové spínání by bezdrátové přijímače měly být mezi sebou vzdáleny alespoň 50 cm.

Trezory

Cenné předměty a důležité dokumenty ukládejte ideálně do takového trezoru, který není na očích a který je především dobře ukotven, např. v nábytku.

Měl by být dostatečně velký na to, aby do něj bylo možné bez problémů uložit všechny dokumenty, cenné předměty nebo náhradní klíče. Nezapomeňte na předměty, které nemají žádnou materiální hodnotu.

Varovné hlásiče

Vaši bezpečnost mohou ohrozit nejen lupiči. Neplechu ve vašem interiéru může způsobit také plyn, oxid uhelnatý, horko nebo voda. Pro rychlou reakci na takové události jsou k dispozici varovné hlásiče.

Detektor kouře spustí poplach při úniku metanu (zemní plyn), propanu a butanu (lahvové plyny). Poplach je spuštěn již při stále bezpečných koncentracích plynu – dlouho předtím, než by mohlo dojít ke vzniku výbušné směsi plynu se vzduchem.

Oxid uhelnatý (CO) představuje neviditelné nebezpečí, protože plyn je bez chuti, barvy a zápachu. Spouštěči otravy CO jsou často vadné trouby, krby nebo komíny. Detektor CO chrání před otravou oxidem uhelnatým.

Pravidelná údržba zařízení

Nechejte provádět odborníkem pravidelně údržbu komínů, krbů a dalších zařízení, jako například topení. Odborníci, kteří smějí provádět tyto kontroly, jsou místní kominíci, koncesní řemeslnické firmy nebo kominíci na volné noze. Po celé zemi platí vyhláška o čištění, kontrole a revizi spalinových cest, která stanovuje, která zařízení se musejí v který okamžik kontrolovat.

Pračka teče, topení vytéká – existují situace, ve kterých je nutné zabránit rychlou reakcí nejhoršímu možnému scénáři. Detektor vody spustí poplach, jakmile se obě plochy senzoru na dně krytu dostanou do kontaktu s vodou, a tím pádem mezi nimi vznikne elektrický spoj. Díky signálnímu tónu nebo zprávě na váš chytrý telefon budete moci rychle zakročit.

Témata, která by vás mohla také zajímat

nahoru