Poradenství

5 tipů, jak ochránit a obnovit dřevo

5 tipů, jak ochránit a obnovit dřevo

Jako je pes nejlepším přítelem člověka, je dřevo jeho stavebním partnerem č. 1. Během dlouhých tisíciletí, kdy lidé tento přírodní materiál využívali nejen ke stavbě domů a kostelů, ale také třeba lodí, se o něm hodně naučili. Poznali dokonale jeho dobré, ale také ty špatné vlastnosti a neduhy, kterými může trpět. A vymysleli způsob, jak s nimi zatočit.

Prevence a ochrana je základem dlouhověkosti

Jak je možné, že se do dnešních dnů dochovaly trámové renesanční stropy v historických domech, dřevěné pravoslavné kostelíky z období středověku, ale dřevěné obložení vašeho domu po třech letech ošklivě zešedlo a popraskalo, navíc si na něm začínají pochutnávat škůdci?
Pro dřevo stejně jako pro člověka platí, že základem dlouhověkosti a kvalitního života je prevence a ochrana.

Už naši předci věděli, že dřevo bez úpravy bude degradovat. Napouštěli ho proto uhelným dehtem, který vznikal jako vedlejší produkt při výrobě dřevěného uhlí, fermeží, kterou získali tepelnou úpravou lněného oleje, a taky volskou krví. Ta dřevo skvěle ochránila před dřevokaznými plísněmi, zabránila jeho tlení a dodala mu typickou hnědou či tmavě červenou barvu.

Dnes už naštěstí kvůli povrchové úpravě dřeva na jatka běhat nemusíme, je však dobré dát si před zahájením prací malé opáčko…

Ochrana dřevěných prvků

Pokud se pouštíte do dřevostavby, musíte zajistit ochranu dřevěných prvků konstrukce před přímým působením vlhkosti v podobě dešťové, vzlínající nebo jiné vody. Především se jedná o dostatečné přesahy střech, které chrání obvodové stěny a samostatně stojící nosné sloupky. Kolem stavby vytvořte štěrkový pás, od kterého se nebudou dešťové kapky odrážet přímo na stěnu, a zabraňte přílišnému bujení vegetace v těsné blízkosti domu.

5 tipů, jak ochránit a obnovit dřevo

Konstrukční ochrana dřeva

Konstrukční ochrana dřeva proti vzlínající vodě spočívá v oddělení dřevěného materiálu například od základové desky, a to pomocí vodu nevodivých materiálů nebo vhodných penetračních nátěrů.

Při zakládání sloupků platí stejné pravidlo jako pro obvodové stěny domů – dřevěný materiál by měl být uložen nejméně 300 mm nad zemí.

V případě, že kolem poroste vysoká tráva, je potřeba dřevěné patky uložit výš než uváděných 300 mm. Naopak na štěrkovém násypu můžete vzdálenost osazené patky a země i lehce snížit.

Montáž dřevěného obkladu

Dřevěný obklad domu instalujte ve správném směru. K častým chybám v rozporu s konstrukční ochranou dřeva dochází při montáži dřevěného obkladu. Důležité je skládat dřevěné prvky tak, aby neumožňovaly vodě zatéct do jejich spár. Zejména to platí při montáži palubkového materiálu, kde se využívá systému pero-drážka.

Při horizontálním kladení dílců musíte dbát na to, aby drážka směřovala k zemi. Pod dřevěným obkladem navíc musí být odvětrávaná mezera, která je nejčastěji od samotné konstrukce oddělena ještě difuzní folií. Tento systém chrání nosnou a izolační část konstrukce proti příležitostně zafouknuté vodě, která může proniknout i správně instalovaným dřevěným obkladem.

5 tipů, jak ochránit a obnovit dřevo

Nenechte do dřeva pršet

Důležité je mít na paměti, že není až takový problém, když na dřevo prší, jako to, když voda nemůže vytéct. To znamená, že vodorovné uložení nekrytých dřevěných prvků je vždy rizikem, protože dešťová voda nateče do trhlin. Tím narůstá pravděpodobnost, že dříve, než se voda stihne odpařit, vsákne ji dřevo. U svislých prvků, jako je plot, zlepšíte odtok vody snadno – například zkosením vodorovné hrany.

5 tipů, jak ochránit a obnovit dřevo

Finální povrchová úprava

Tak to bychom měli. Teprve když máte jistotu, že dřevo bude konstrukčně správně ochráněno, můžete se pustit do finální povrchové úpravy. Samozřejmě taky ochranné. Lazury, oleje nebo impregnace životnost správně připraveného dřeva zásadně prodlouží. Výběr je široký a pestrý, musíte se rozhodnout, zda dáte přednost ekologii nebo ceně, zda chcete čistě přírodní barvu dřeva, nebo mu přidáte nějaký moderní odstín.

Předtím než začnete cokoli nanášet, musíte dřevo naimpregnovat, pokud už materiál recyklujete, zbavte ho nejprve pomocí smirkového papíru starých nátěrů a nečistot. Teprve pak můžete použít lazuru – bezbarvý nebo barevně tónovaný nátěr, který se vpíjí do dřeva, a tím zajišťuje jeho lepší odolnost. Nechá vyniknout jeho kresbu a na rozdíl od barvy nebo laku, které zůstávají pouze na povrchu, se neloupe.

Barevný nátěr zvolte v případě, že potřebujete překrýt starší barvu, nebo se vám z nějakého důvodu přírodní dřevo do projektu nehodí.

5 tipů, jak ochránit a obnovit dřevo

Tip

Další možností ošetření dřeva je přírodní olej, který se do něj vpije, zajistí jeho přírodní vzhled, ale nemá krycí účinky a musí se často obnovovat. Díky svým voděodpudivým účinkům se olejem ochraňuje dřevo například na terasách.