0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
1. 5. 2024 8:00 - 21:00 hod.
8. 5. 2024 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 27.04.24 v 8:45 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Projekt snů: přírodní zahrada

Přírodní zahrady tu byly, jsou a budou. Jsou plné života. Bez jedů a fatálních zásahů si žijí svým přirozeným a zdravým životem. Jaké má přírodní zahrada výhody a proč si ji hýčkat?

Projekt snů: přírodní zahrada

Co je přírodní zahrada?

Jak založit přírodní zahradu

Přírodní zahrada je prostředím pro lidi, zvířata a rostliny. Hmyz, ptáci a drobní savci v přírodní zahradě nacházejí úkryt, potravu a možnost rozmnožování. K vytvoření přírodní zahrady nemusíte mít pole ani lány, ale pro biodiverzitu můžete něco udělat i na pouhém metru čtverečním.

Nezáleží na tom, jak velkou nebo malou plochu máte, i malý kousek významně přispívá k přežití živočichů a rostlin.

Nejdůležitějším prvkem přírodní zahrady je využití různých původních planě rostoucích rostlin, na kterých je závislých mnoho živočišných druhů. Výsadbou vhodných rostlin na zahradě poskytnete živočichům potravu a úkryt, a tím cenně přispějete k ochraně životního prostředí. Četné druhy motýlů a divokých včel, které jsou ohroženy vyhynutím, by mohly vyprávět.


Co je dobré pro přírodu, je dobré i pro vás

Syntetické chemické pesticidy, jedy a rašelina zde nemají místo. Protože pak můžete jíst doma vypěstované ovoce a zeleninu s pocitem, že je vše v pořádku . Užitečný hmyz, jako jsou berušky a blanokřídlí hmy, drží škůdce na uzdě a pomáhá vám zajistit si úrodu.

Při navrhování přírodní zahrady, například cestiček, se zaměřte na přírodní a regionálně se vyskytující materiály, jako je dřevo, kameny nebo štěrk. Platí pravidlo: méně je více. Nemáte zahradu, ale balkon? I zde můžete vytvořit přírodní stanoviště a podpořit biodiverzitu.

Co je to biodiverzita?

Zní to složitěji, než to ve skutečnosti je. Biodiverzita označuje množství různých rostlin a živočichů v určité oblasti. A právě variabilita v něm, tedy rozmanitost, je důležitá pro rovnováhu v přírodě. Biodiverzita mimo jiné zajišťuje čistou vodu a úrodnou půdu. Přírodní zdroje, které následně slouží zemědělství, z něhož lze získávat potraviny a suroviny.

Jak založit přírodní zahradu

Věděli jste, že hrstka země obsahuje více živých bytostí než lidí na Zemi? Mohou pro vás udělat mnoho, pokud jim poskytnete správné životní podmínky. Existují dva typy půdních organismů:

  • Půdní flóra (bakterie, houby, řasy).
  • Půdní fauna (žížaly, škrkavky, roztoči atd.).

Půdní organismy jsou zodpovědné za rozklad a přeměnu odumřelé organické hmoty (listů, kořenů atd.). Tu přeměňují na výživný humus, jehož živiny jsou k dispozici rostlinám a dalším mikroorganismům. Rovněž půdu kypří a mísí vše dohromady. Tím zajišťují dobré provzdušnění půdy a zlepšují její strukturu. Dešťové kapky mohou snadněji pronikat do vzdušné půdy a ta si déle udrží vláhu.

Díky organismům je půda úrodná a odolná.

Čím uděláte organismům v přírodní zahradě a v půdě radost:

  • Vyhněte se jakýmkoli jedům. Chemikálie půdu a život v ní pouze oslabují. Místo toho dvakrát až třikrát ročně používejte organická hnojiva. Obsahují ty správné živiny pro zdravý půdní život.
  • Pravidelné mulčování půdu nejen vyživuje, ale také ji chrání před přírodními živly a plevelem. Mulčovat můžete podzimním listím, slámou, senem, dřevní štěpkou, skořápkami (jsou dobré k tomu, aby se na zahradu nedostali slimáci a kočky), kůrou, štěrkem nebo dokonce kartonovými třískami!
  • Chcete si vyrobit vlastní organické hnojivo? Každoročně ošetřete půdu dávkou kompostu. Uděláte tím velkou radost mnoha tvorům na zahradě.
  • Voda z vodovodu často obsahuje velké množství vápníku. To může způsobit příliš vysoké pH (kyselost) půdy. Tomu můžete čelit zaléváním zahrady dešťovou vodou.

Jak založit přírodní zahradu

Rostliny v přírodní zahradě

Jak založit přírodní zahradu
Variace, variace, variace: Čím větší rozmanitost, tím atraktivnější bude vaše zahrada pro všechny živočichy a organismy.

Snažte se o širokou škálu rostlin a vysazujte co nejvíce původních, hmyzu přátelských druhů. Tropické rostliny jsou krásné, ale ve volné přírodě by se nevyskytovaly. Proto tyto rostliny většinou nejsou pro náš hmyz užitečné. Pokud chcete zahradu strukturovat, použijte záhony s vysokými trvalkami, ploty z mrtvého dřeva a suché kamenné zídky.

  • 
				Jak založit přírodní zahradu

    Kalina obecná (Viburnum opulus)

  • 
				Jak založit přírodní zahradu

    Muchovník oválný (Amelanchier ovalis)

  • 
				Jak založit přírodní zahradu

    Bez černý (Sambucus nigra)

Vhodné jsou také dřín obecný (Cornus mas), vrba jíva (Salix caprea), růže šípková (Rosa canina), řešetlák (Rhamnus frangula), trnka obecná (Prunus spinosa) a hloh jednosemenný (Crataegus monogyna).
A co takhle květinovou louku? V designu zahrady vypadá pěkně, ušetříte si únavné sekání trávníku a zároveň uděláte hodně pro biodiverzitu na zahradě.

Boj proti plevelu

Plevel k přírodní zahradě prostě patří. Některé plevele jsou původními druhy rostlin a jsou součástí ekosystému. Pokud plevel příliš zdomácní, je nejlepší jej potlačit. Alternativou, která je šetrná k životnímu prostředí, je spalovač plevele nebo kartáč na odstraňování plevele například mezi dlažebními kostkami. O to, aby byl plevel pod kontrolou, se postará také půdní kryt, například v podobě kůry stromů nebo skořápek.


Recyklace velkých pytlů

Co jsou to big bagy? Když si koupíte například větší množství zahradní zeminy, je dodávána ve velkém pytli. Big bagy jsou velké pytle vyrobené z tkaného polypropylenu. Jejich velikost se pohybuje mezi 1000 a 1300 litry. Ušetříte tak spoustu jednotlivých obalů.

Vyhodit je? Rozhodně ne!
Právě proto, že materiál big bagu není biologicky rozložitelný, můžete jej použít k uskladnění biologicky rozložitelného materiálu. Můžete si v něm vyrobit vlastní kompost a použít ho jako hnojivo pro své rostliny! Pozor, velký pytel je ve spodní části uzavřený. Proto byste měli přírodě trochu pomoci tím, že do Big Bagu vložíte několik žížal, než začnete kompostovat.
Big Bag můžete samozřejmě používat také jako další nádobu na zelený odpad nebo jako pytel na rostliny.

Jak založit přírodní zahradu

Fauna v přírodní zahradě

Zvířata, jako je hmyz, ptáci a někteří drobní savci, si vybírají své životní prostředí - stejně jako my lidé. Potřebují dostatek potravy, ochranu před větrem a počasím a vhodná místa k rozmnožování.
Bez hmyzu, hlavně včel a čmeláků, jsou ovocné stromy a některé druhy zeleniny opylovány špatně nebo vůbec.

Mnoho živočišných druhů je ohroženo nebo již vyhynulo, protože na našich zahradách již není dostatek potravy v podobě původních planě rostoucích rostlin. Přírodní zahradou nebo balkonem podporujete biodiverzitu.
Prostě nechte přírodu, ať si dělá, co chce. Můžete sledovat, jak se všemu daří a jak se do vaší zahrady stěhují zvířata. Vymezte si například kout, kde vše necháte, nebo posekejte jen část trávníku, po které pravidelně chodíte.

Jak založit přírodní zahradu

Přírodní zahrada: inspirace

Jak udělat ze své zahrady ráj pro motýly, divoké včely, ježky a další?

  • Pokud nechcete nechat listí ležet na zahradě, jednoduše ho uložte do živého plotu. Tam poskytne úkryt například ježkům, žížalám a hmyzu a rozloží se na humus bohatý na živiny.
  • Máte štěstí a hnízdí na vaší zahradě ptáci? Dbejte na to, abyste keře a živé ploty stříhali pouze mimo období hnízdní.
  • Pokud chcete sekat způsobem šetrným ke zvířatům, použijte kosu nebo v lepším případě strunovou sekačku. Tím udržíte hmyz a další živočichy při životě. Nejlepší je ponechat pruhy trávy, kam se hmyz může uchýlit, a posekanou trávu nechat jeden den, aby se hmyz mohl včas dostat do bezpečí, než ji celou odklidíte. Pomůže také, když neposekáte všechno najednou. Hmyz tak může déle nacházet potravu.
  • Mrtvé dřevo, kleč a zídky jsou cenným biotopem pro mnoho druhů.
  • V horkých letních dnech můžete ptákům pomoci tím, že jim zřídíte ptačí lázně. Nejlépe na místě, které je mimo dosah sousedovy kočky.
  • Uschlé nebo odumřelé rostliny si často uchovávají část semen. Jejich ponechání v zimě pomůže ptákům a hlodavcům přečkat chladné období.
  • Milujete, když na vaší zahradě cvrlikají ptáci? V přírodní zahradě vás jistě čekají mnohohlasé koncerty. Pokud vysadíte původní květiny, keře a stromy, nabídnete opeřeným obyvatelům zahrady bohatý výběr plodů a semen.
  • Vybudujte si v přírodní zahradě napajedlo. Žízniví obyvatelé zahrady, jako jsou ježci, ptáci a hmyz, vám poděkují.

Vytvoříte-li jezírka a biotopy, vytvoříte důležitá stanoviště pro obojživelníky, jako jsou žáby a ropuchy. Ptáci a drobní savci na vaší zahradě mohou jezírko využívat k ochlazení nebo pití. Nezapomeňte, že břeh by se měl pomalu svažovat, aby nespadli do vody.
Jezírko navíc shromažďuje dešťovou vodu a láká další druhy hmyzu, například vážky.

Co obyvatelé přírodní zahrady ocení

Biologická ochrana rostlin

Bio je v módě. A nejen v supermarketu - co může být přirozenějšího než vyzkoušet bio na vlastní zahradě a zahradničit v souladu s přírodou? Máme pro vás tipy na ekologické zahradničení.

Jak založit přírodní zahradu

Jak pěstovat bio a ekologicky?

Používejte půdu bez rašeliny a organická hnojiva. Tímto způsobem pomáháte chránit naše přírodní zdroje.

Zdraví rostlin můžete podpořit střídáním plodin a smíšeným pěstováním.

Střídání plodin znamená, že na stejném místě pěstujete různé plodiny v chronologickém pořadí. Střídáte rostliny, které mají vysoké, střední nebo nízké nároky na živiny. Tím se také udržuje zdravá půda.
Smíšené pěstování znamená, že kombinujete určité rostliny, které si navzájem prospívají, například tím, že se brání škůdcům.

Chemické pesticidy? Ne, díky!

Raději používejte biologické přípravky na ochranu rostlin. Preventivní opatření, jako je výběr odrůd zeleniny odolných vůči chorobám a správné umístění na zahradě, důkladná příprava půdy (vyhněte se zhutněné půdě) a používání půdních přísad nebo posilovačů rostlin, snižují pravděpodobnost napadení vašich rostlin chorobami.

Jak lze předcházet škodám:

  • Kupujte pouze silné a zdravé rostliny.
  • Používejte pouze kvalitní osivo, pokud možno odolné vůči chorobám.
  • Zvažte půdní podmínky a polohu, protože každá rostlina má jiné nároky.
  • Myslete na dobrou přípravu půdy a její obdělávání.
  • Vždy sázejte a vysévejte s dostatečnými rozestupy, aby rostlina měla dostatek prostoru k růstu a listy mohly vždy dobře zaschnout.
  • Hnojte a pečujte o rostliny podle jejich potřeb. Nadměrné hnojení a příliš mnoho nebo příliš málo vody činí rostliny náchylnějšími ke škůdcům a chorobám
  • Podpořte osídlení užitečným hmyzem tím, že zajistíte přírodní zahradu, ve které vždy kvetou (hmyzu přátelské) rostliny. To znamená žádné muškáty, ale nejlépe původní divoké květiny a keře
  • Preventivně a pravidelně používejte prostředky na posílení rostlin na bázi přesličky polní nebo kopřivy dvoudomé.
  • Vždy dbejte na hygienu a řádně odstraňujte zbytky rostlin. To znamená: Napadené listí vždy vyhoďte do koše na bioodpad, nikoli na kompost!
  • Pravidelně kontrolujte rostliny kvůli možnému napadení škůdci nebo jiným narušením.

Jak založit přírodní zahradu

Bez hmyzu to nepůjde

Prospěšný hmyz, jako jsou například blanokřídlí a berušky, může v přírodní zahradě udělat mnoho práce na ochranu rostlin za vás. Pokud jim vytvoříte optimální podmínky, postarají se o zbytek a udrží škůdce, jako jsou mšice, roztoči a podobně na uzdě. Jak je optimálně využít, se dozvíte zde.

Jak založit přírodní zahradu

Preventivní ochrana rostlin venku

Nejdříve prevence a monitoring. Jakmile je totiž rostlina skutečně napadena, v ekologickém zahradnictví pomůže pouze masivní prořezávání. Proto je obzvláště důležitý tzv. monitoring, tedy sledování napadení a následná redukce škůdců.

Preventivní ochrana rostlin ve skleníku

Skleník je ideálním místem pro pěstování rostlin. Rovnoměrné teploty ocení nejen exotické rostliny - zdejší klima je mimořádně příznivé i pro mnohé škůdce. Navíc je zde méně predátorů. Proto se vždy pečlivě dívejte a v případě napadení okamžitě jednejte.

nahoru